Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordinul prefectului

Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, eu fiind unica mostenitoare, am devenit mostenitoarea unei case pe care tatal meu, vaduv la momentul respectiv , a cumparat-o inainte de 1989.Cand am facut actele de succesiune am descoperit ca din necunostinta tatal meu nu a facut demersurile necesare pentru a obtine prin intermediul Ordinului prefectului si proprietatea pamantului aferent constructiei. De la primarie mi s-a comunicat ca este prea tarziu pentru a mai obtine Ordinul prefectului. Eu vreau sa donez casa , dar nu o pot face pentru ca nu sunt proprietara si a terenului aferent constructiei. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Va multumesc.
Nu este prea tarziu pentru a obtine terenul printr-un ordin al prefectului dar procedura este suspendata cel putin pana in luna septembrie 2014 in urma Legii 165/2013.
Daca sunteti proprietarul inscris in cartea funciara puteti dona constructia chiar fara teren, urmand ca donatarul sa intabuleze terenul cand acest lucru va fi posibil.