avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce inseamna litera \\"p\\" pe o instiintare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce inseamna litera "p" pe o instiintare?

Salut!
Exemplu Nr. dosar XXXX/p/2005
2005 cred ca este anul, dar "p" vine de la penal sau de la ce?
De cand se lasa o instiintare in usa, fara sa fie nevoie sa semnezi pentru ea?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Aprilie 2014
Alinx, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionutxc , utilizator 17:57, 22 Iulie 2023
p-penal
Procedura de citare prevede inclusiv citarea pe usa,prin telefon
/P/inseamna parchet- iar x/P/an inseamna ca este un dosar al parchetului.
Citarea se poate indeplini si prin afisare in conditiile prev. de art.260- 261 ind.1c.proc.pen.
e dosarul XXXX/Parchet/2005
adica dosarul se afla inca in faza cercetarilor, nu e la instanta,.
si fiind in faza cercetarilor , si nu la instanta, nu e nicio posibilitate sa gasesc acel dosar si obiectul lui pe vreun portal al ICCJ-ului , nu ?
Nu il gasiti.

Alte discuții în legătură

Instiintare unPompier unPompier Buna ziua . Am o intrebare daca se poate . Am primit astazi o instintare .. stie cineva ce inseamna ??? In conformitate cu art 260 din legea 135 - 2010 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am gasit zilele trecute in cutia postala o hartie ... Mario356+58 Mario356+58 Buna ziua, Am gasit zilele trecute in cutia postala o hartie pe care scrie: \"instiintare dosar nr xxxx/P/2020 In conformitate cu prevederile art 260 ... (vezi toată discuția)
Instintare ... unPompier unPompier In conformitate cu art 260 din legea 135 - 2010 privind codul de procedura penala am procedat la afisarea prezentei , nefiind indeplinite conditiile de ... (vezi toată discuția)