Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce inseamna litera \\"p\\" pe o instiintare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce inseamna litera "p" pe o instiintare?

Salut!
Exemplu Nr. dosar XXXX/p/2005
2005 cred ca este anul, dar "p" vine de la penal sau de la ce?
De cand se lasa o instiintare in usa, fara sa fie nevoie sa semnezi pentru ea?
Multumesc anticipat!
Alinx, utilizator
p-penal
Procedura de citare prevede inclusiv citarea pe usa,prin telefon
/P/inseamna parchet- iar x/P/an inseamna ca este un dosar al parchetului.
Citarea se poate indeplini si prin afisare in conditiile prev. de art.260- 261 ind.1c.proc.pen.
e dosarul XXXX/Parchet/2005
adica dosarul se afla inca in faza cercetarilor, nu e la instanta,.
si fiind in faza cercetarilor , si nu la instanta, nu e nicio posibilitate sa gasesc acel dosar si obiectul lui pe vreun portal al ICCJ-ului , nu ?
Nu il gasiti.