Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte proprietate teren

Detin un teren pentru care s-a eliberat titlu de proprietate conform Legii nr.18/1991 pe numele bunicului decedat pentru suprafata de 3,5 ha;ulterior un expert cadastral a efectuat masuratori in teren si s-a constatat ca suprafata reala este de 14 ha; terenul ; detin act de mostenire pe numele predecesorilor bunicului meu din anul 1930 in care se regaseste o suprafata totala de 18 ha, se pare ca titlul de proprietate a fost emis numai pe o parte din proprietate; Ce posibilitati am la momentul asta sa imi dezbat succesiunea pentru suprafata reala? Cei de la primarie imi refuza inregistrarea pe diferenta de suprafata pe motiv ca nu detin acte. Multumesc
Daca terenul a fost luat de comunisti (asa cum era regula), pentru tot terenul trebuia depusa cerere ptr reconstituirea dr de proprietate pe Legea nr. 18/1991, in termen legal; daca nu a fost formulata o astfel de cerere, acum este tardiv ptr. a mai face acest lucru; totusi, va sfatuiesc sa cercetati mai bine printre actele bunicului, poate totusi acesta a depus in termen cererea respectiva, iar aceasta nu a fost solutionata!
Lăsaţi certificatul de moştenitor şi întabularea, stăpîniţi terenul pînă cînd se împlineşte termenul de uzucapiune, după care veţi deveni proprietar pe toate cele 14 ha.
Titlul a fost emis pe cat scrie in el. Cat scrie?
pe tp figureaza suprafata de 3,5 ha