Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA , II SAU AF pentru centru butelii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA , II SAU AF pentru centru butelii

Buna ziua,
Exista urmatoarea speta
Pensionar a accepta un contract de comision pentru a infiinta un centru de butelii in curtea sa.Cum trebuie sa procedeze pensionarul?Sa-si infiinteze un pfa un ii sau un af pentru a intra in legalitate?Codul fiscal prevede astfel de venituri, dar din pct de vedere al legislatiei muncii cum sunt privite?
Va multumesc!
Aceasta activitate o faceti pe baza unui contract civil nu pe baza codului muncii. Inregistrati acel contract civil in maxim 15 zile de la semnare la administratia financiara de care apartineti cu domiciliul si veti completa acolo si formularul 070.
Negociati ca platitorul de venit sa va retina si sa vireze la stat, in numele dumneavoastra, intregul impozit pe venit de 16% si contributia la sanatate 5,5% si atunci nu veti mai depune anual D200. Sa apara clar aceasta precizare in contract.
george-neagu, moderator
Si se poate cere de la furnizor un bon cu valoare fixa pe care sa-l taie pentru clientii finali?