avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inregistrarea divortului din SUA in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inregistrarea divortului din SUA in Romania

Am si eu nevoie de sfatul unui avocat, va rog. In 2 zile (Doamne ajuta!) o sa obtin divortul de sotul meu. Amandoi suntem cetateni romani dar locuim de 6 ani in State. Daca inteleg bine din mesajele anterioare, ca sa inregistrez divortul (pronuntat de un tribunal din Louisiana), trebuie sa:

1. apostilez hotararea de divort
2. trimit actele in Romania pt. traducere si legalizare
3. traducerile se duc la Starea civila unde se depune cerere a inregistrarii de divort
4. Starea civila inregistreaza divortul.

As dori sa-mi confirme cineva daca intr-adevar acesta este procesul de inregistrare a divortului.
E nevoie sau nu de infatisare la tribunal?

De asemenea, daca doresc sa-mi schimb numele dupa divort, care este procedura si de ce acte am nevoie?

Multumesc mult.
Moni
Da este corect, dar ar trebui sa fiti totusi personal la inregistrarea acesteia.
Pai depinde cum este in hotarerea de diovort.
Daca vreti sa treceti la numele anterior casatoriei trebuie sa urmati aceasi procedura ca si in cazul divortului in sine.
Recunoasterea inscrisurilor si hotararilor straine se face numai pe calea instantei si anume exequator, conform art.165 si urmatoarele din Legea nr.105/1992.
In acest caz daca va angajati un avocat acesta va face toate demersurile fara sa va prezentati dvs. personal.
Pentru schimbarea numelui vor fi facute demersurile dupa obtinerea hotararii exequator.
Multumesc mult pt. sfaturile de pana acum. As mai avea 2 intrebari scurte.

1. Se poate delega imputernicit sa ma reprezinte (de exemplu, unul dintre parinti care locuieste in Ro?).

2. Hotararea de divort prevede ca voi prelua numele 'de fata'. In acest caz, trebuie sa urmez procedura descrisa aici... www.avocatnet.ro/content/for... ?

De asemenea, ma tenteaza sa angajez un avocat. Daca e cineva interesat sa ma reprezinte, va rog sa-mi trimiteti mesaj privat care sa specifice cat m-ar costa si cat ar dura toata incurcatura asta.

Cine m-o fi pus sa ma marit?! :)
Da, puteti imputernici pe unul din parinti cu posibilitatea acestuia de a angaja un avocat sau direct un avocat printr-o procura speciala de a face demersurile necesare de recunoastere in Romania a efectelor hotararii de divort pronuntata in SUA.
Aceasta procedura nu este una administrativa la Oficiul Starii civile, ci are caracter litigios, are loc numai la instanta de la ultimul domiciliu din tara al dv., pe calea procedurii in exequator, asa cum spunea un coleg mai sus.
La cerere trebuie depuse: hotararea de divort cu mentiunea definitiva si irevocabila, in original, conform legii statului care a pronuntat-o si apoi un exemplar tradus in limba romana si legalizat.
Cererea se face in contradictoriu cu paratul care va fi citat la domiciliul sau (din SUA).
Dupa admiterea cererii in exequator de catre instanta, hotararea se va investi cu formula irevocabila si aceasta, in original, o veti apostila, o veti traduce si legaliza si o veti depune in SUA pentru a se lua act de divort avand in vedere ca ati incheiat casatoria in SUA. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare divort in romania moni3463 moni3463 Buna ziua. Am fost casatorita in SUA, s-a pronuntat divortul recent tot in SUA. Eu, venita in tara, nu am inregistrat inca casatoria la starea civila. Am ... (vezi toată discuția)
Divort anglia blackpool blackpool Buna ziua. Sunt casatorita cu un cetatean britanic, casatoria a fost efectuata la Cluj. Divortul nostru se va pronunta pe data de 8 mai. Cand ne-am ... (vezi toată discuția)
Divortat sau casatorit carolinagherman carolinagherman A propos de intrebarea citita adineaori despre casatorie si divort . amandoua in UK O persoana casatorita ce s-a stbilit in strainatate si apoi a divortat ... (vezi toată discuția)