avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort - competenta teritoriala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort - competenta teritoriala

Buna seara, as dori sa stiu daca e posibil desfacerea unei casatorii inregistrata in Romania in afara tarii .
Poate cineva sa mi confirme daca exista un organism,, Court,, in SUA, Illinois ,care ar avea drept legal sa aprobe o sentinta de divort fara acordul di prezenta ambelor parti ?

Va multumesc ,


Putin probabil a se putea ceea ce doriti.
Totusi puteti intreba la un Consulat sau la o Ambasada, ale Romaniei, cum puteti finaliza actiunea de divort.
Daca sunteti si cetatean american atunci intrebati local in Illinois U.S.A. cum se procedeaza in sistemul local Common-Law pentru a va putea rezolva situatia asa dupa cum va doriti.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Mai 2014
Mihail_POPA, utilizator
Legea americana este cea care trebuie sa va recunoasca acest drept.
Luati legatura cu un avocat american ca sa va lamuriti deoarece legea romana nu ar avea implicatie in fata curtii americane.
Am uitat sa precizez , el nu e cetatean american si eu nu ma aflu in América, e posibil desfacerea casatoriei .?fara consimtamantul ambelor parti ?
Va multumesc, nu e ceea ce eu doresc ci sotul meu care e acolo m-a anuntat ca divorteaza fara ca el sa fie cetatean american, si fara ca eu sa fiu de acord, ma aflu in tara.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Mai 2014
gi-jane2, moderator
Depinde daca legea americana ii recunoaste acest drept.
Tine exclusiv de dreptul american.
Trebuie insa sa va citeze si va puteti exprima punctul de vedere.
dacă e rezident permanent, atunci poate. altcumva nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort in romania de cetatean american TodorDidina TodorDidina Fiica mea s-a casatorit cu un cetatean american acum aproximativ 4 luni. Relatia nu mai merge si acum vrea sa divorteze. Vrea sa se intoarca in Romania cat mai ... (vezi toată discuția)
Divort complicat Sarazinne Sarazinne Povestea mea e mai lunga si destul de complicata.M-am casaturit in SUA pe 7 martie 2007. Dupa o casnicie dificila presarata cu multe aspecte negative, in ... (vezi toată discuția)
Caz complicat! adidatcu adidatcu Buna ziua! Urmeaza sa ma casatoresc cu un baiat care are cetatenie americana de 20 de ani de zile si acum locuieste in America. El s-a nascut in Romania si a ... (vezi toată discuția)