Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenzi de circulatie - prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenzi de circulatie - prescriere

Buna ziua, as vrea sa stiu daca amenzile de circulatie care vin la primarie se prescriu? Sau care amenzi se prescriu? multumesc
Teoretic se prescriu dupa 5 ani, daaar....cei de la DITL / primarie iti vor spune ca ti-au transmis in fiecare an un document de plata (instiintarea cu impozite, taxe si AMENZI) iar acest lucru intrerupe prescriptia.
Am patit-o, mai ales ca deja le achitasem o data dar nu mai aveam copii ale PV/chitantelor, de prin 2007. Mi-a trebuit un certificat fiscal si pana nu am platit amenzile a doua oara nu mi l-au dat.
cine le prescrie?, teoretic, cei de la primarie spun ca ei nu au auzit de asa ceva. este lege?
si daca nu au trimis in fiecare an instiintare?
lidiaflorentina, utilizator
Implinirea termenului de prescriptie il constanta instanta.. daca aveti chef sa va judecati.