avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Angajare dar comisioanele primite pe pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Angajare dar comisioanele primite pe pfa

Buna seara,
De curand am primit o oferta de angajare, la partea de salarizare se primeste atat salariu fix dar si comisioane.
Angajatorul imi spune ca pentru comisioane trebuie sa-mi fac o firma pe care voi incasa aceste venituri.
Va rog sa-mi spuneti ce implica asta si daca sunt aspecte pe care trebuie sa le stiu la eventuale controale. Daca imi infiintez o firma noua, neplatitoare de tva, trebuie sa platesc la stat impozitul pe venit aferent acestor comisioane(3%)?
Daca eu sunt angajat cu norma intreaga, cum voi mai justifica si veniturile pe pfa?

Multumesc pt raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Mai 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 13:53, 15 Mai 2014
Pentru veniturile de pe fisma sau PFA se incheia contracte; faptul ca ai un loc de munca cu 8 ore nu influenteaza cu nimic alte activitati aducatoare de venit.
Dat fiind ca primesti comisioanele de la aceeasi persoana pentru care lucrezi poate fi o problema, dar probabil angajatorul stie cum sa plateasca respectivele comisione fara sa fie probleme.
Dragos Negoitescu a scris:


Dat fiind ca primesti comisioanele de la aceeasi persoana pentru care lucrezi poate fi o problema


Ce fel de problema?
Pentru aceste venituri ce impozit trebuie sa platesc la stat?
Se plateste sanatate si impozit.
va faceti srl, platiti 3 % din venituri plus 16 % dividende ( din ven - cheltuieli)
va faceti pfa si platiti
- din profit 21,5 % (16 impozit si 5,5 sanatate)
- alegeti un cod caen din nomenclatorul de norme si platiti 21.5 % din norma respectiva / 2 indiferent cat facturati
Ultima modificare: Joi, 15 Mai 2014
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale ContSters23466 ContSters23466 Sunt incadrata cu norma intreaga si contract pe durata nedeterminata cu salar de baza la institutie de stat unde mi se opreste lunar darile (CAS, CASS, somaj, ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl ,care este mai avantajos ? ili47 ili47 Care este mai avantajos din punct de vedere a cheltuielilor ? Pot sa desfasor activitatea in ambele cazuri ,cu un singur angajat . mersi (vezi toată discuția)
Impozit pe venit in asigurari George Ro George Ro Buna ziua, Colaborez cu o firma de brokeraj in asigurari de aproximativ 4 ani de zile. Dupa cum bine se stie, in functie de incasarile lunare se primeste un ... (vezi toată discuția)