avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inchidere firma; situatie cont de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inchidere firma; situatie cont de tva

Buna ziua!va rog respectuos un raspuns la intrebarea mea.

Suntem o societate neplatitoare de tva(tva anulat din oficiu in anul 2012 luna august)
in prezent suspendata activitatea.Administratorul doreste lichidarea firmei si radierea la onrc.
intrebarea mea este legata de contul 4424 .cum pot inchide acest cont in situatia prezentata mai sus.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihaelagabriela , utilizator 18:50, 11 Mai 2014
Contul 4424 - Taxa pe valoarea adaugata (TVA) de recuperat

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata de recuperat de la bugetul statului.
Contul 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" este un cont de activ.
In debitul contului 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" se inregistreaza:
- diferentele rezultate la sfarsitul perioadei intre taxa pe valoarea adaugata deductibila mai mare si taxa pe valoarea adaugata colectata (4426).
In creditul contului 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata incasata de la bugetul statului sau taxa pe valoarea adaugata de recuperat compensata in perioadele urmatoare cu taxa pe valoarea adaugata de plata (512, 4423).
Soldul contului reprezinta taxa pe valoarea adaugata de recuperat de la bugetul statului.

Nu este clar:
Daca sunteti neplatitor de TVA, de unde aveti TVA de recuperat ?
va multumesc!societatea are tva de recuperat deoarece a desfasurat activitate de comert si a fost platitoare de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Note inchidere tva nefertiti_g nefertiti_g buna ziua, avem urmatoarea situatie: luna martie tva de plata 4000 lei (neplatit pana in prezent),luna apr tva de recuperat-50.000 lei. ar trebui ca softul ... (vezi toată discuția)
Inchidere sold final debitor tva deductibila ceauranuc ceauranuc Buna ziua, va rog sa ma ajutati! Am sold final debitor la 4426=0.40 lei. Am incercat sa regularizez cu nota 473=4426, nu imi face regularizarea, de altfel ... (vezi toată discuția)