avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii apicultori
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii apicultori

Buna ziua,

Doresc sa stiu in cazul apiculturii :declratiile ce se depun pe 2013?
Impozitarea se face la norme de venit-depunem declaratia 221?
Mai este nevoie sa depunem si declaratia 220 si declaratia 200?.Mentionez faptul ca veniturile in 2013 sunt zero.

(Sa trecut la norme de venit obligatoriu in baza legii apicultura din 2013)

Va rog mult sa-mi oferiti un raspuns.
Buna ziua!
Trebuie sa depuneti declaratia 221 pentru anul 2014, pana pe 25 mai 2014.
Inteleg din raspuns faptul ca din moment ce suntem impozitati la norme de venit si depunem 221, nu mai este necesar depunerea declaratiilor 200 si 220???
Daca legea ne-a trecut automat la norma de venit si eram pe sistem real, nu mai este nevoie sa depunem 220 cu bifa la norma de venit??
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 13 Mai 2014
flay, utilizator
Daca in anul 2013 ati fost impus in sistem real depuneti declaratia 200 pentru anul 2013, pana pe 25 mai 2014.
Pentru 2014, daca sunteti pe norma de venit, depuneti declaratia 221 pana pe 25 mai 2014.
Dar va recomand sa va consultati si cu cei de la anaf. (deobicei cand se schimba modalitatea de impunere mereu apar probleme).
Eu depun declaratia chiar daca nu am venituri pentru ca declar numarul de familii de albine, in functie de platesc impozitul.
Ultima modificare: Marți, 13 Mai 2014
Elis Ismail, Contabil
Credeti ca ar fi o problema daca depun declaratia 200 pe zero(nu am venituri pe 2013) si depun si declaratia 221 pe 2014?
Anul trecut am depus ambele declaratii.Pana la urma eu cred ca este corect :venitul meu este zero(arat asta in declaratia 200) iar ei ma impoziteaza dupa lege la norma de venit(declaratia 221).
Ce parere aveti?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 13 Mai 2014
flay, utilizator
Nu cred ca ar fi o problema depunerea celor doua declaratii.
Acum depinde si de "politica" anaf-ului unde depuneti aceste declaratii.
Eu zic sa le depuneti pe amandoua. (sa aleaga ei ce vor :) ).

Alte discuții în legătură

Declaratii ii preda62 preda62 Am cateva nelamuriri,am accesat masura 112 apicultura dupa semnarea cereri de finantare am infiintat o intreprindere individuala (fara contabil) dar nu stiu:ce ... (vezi toată discuția)
Apicultura 2013 cabrancea76 cabrancea76 veniturile din apicultura in anul 2013 mai sunt neimpozabile? og 8/2013 nu ma lamureste deloc? va multumesc (vezi toată discuția)
Asociere fara personalitate juridica vasilica53 vasilica53 Buna ziua, Vreau si eu o lamurire. Intreprinderea individuala cu profil agricol este considerata o asociere fara personalitate juridica? Solicit aceasta ... (vezi toată discuția)