Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal sau concediu medical?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal sau concediu medical?

buna ziua,
sotia mea este insarcinata cu gemeni si a avut deja 2 internari. i s-a spus sa stea la pat si sa ia concediu de risc maternal.
salariul brut este de 1700 lei.
ce este mai avantajos-concediul medical sau de risc maternal?
ce suma primeste pt fiecare caz in parte?
multumesc,
intrebati la medicul de familie.
Procentul de indemnizatie este in functie de Codul de indemnizatie de asigurari sociale de sanatate:

01 Boala obisnuita ..... 75%
02* Accident in timpul deplasarii la/ de la locul de munca ..... 100% / 80%
03* Accident de munca ..... 100% / 80%
04* Boala profesionala ..... 100% / 80%
05 Boala infectocontagioasa din grupa A ..... 100%
06 Urgenta medico-chirurgicala ..... 100%
07 Carantina ..... 75%
08 Sarcina si lauzie ..... 85%
09 Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporara in alta munca ..... Fără a depasi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boala cardiovasculara ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%

m-ar fi ajutat daca mi-ati fi spus concret ce suma i se cuvine pt fiecare caz in parte-concediu medical sau concediu de risc maternal. in ambele cazuri vorbim de 75 % din venitul brut sau net?

multumesc,
bogdanstan80, utilizator
1. Toate indemnizatiile pentru concediu medicale au la baza veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu medical.

2. - Si concediul medical obisnuit si concediul de risc maternal se acorda de catre medic in functie de starea de sanatate a fatului si/sau a mamei.
- Nu suntem noi in masura sa va spunem care din ele este mai avantajos.

multumesc frumos pt raspunsurile acordate sotului meu.

acum am o alta problema. am fost sunata de la munca ca nu mi se poate deconta medicalul pt ca medicul de familie e de la opsnaj si eu nu. si ca trebuie sa ma inscriu si eu la opsnaj.....medicul de familie zice ca nu are nicio treaba , ca toti banii se vireaza intru-un singur loc. cum trebuie sa fac? sunt in ceata.