Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare fundatie pentru achizitionare aparatura ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare fundatie pentru achizitionare aparatura medicala

Buna ziua
as dori sa ma ajutati cu urmatoarea speta
O fundatie creata pentru sprijinul unui spital, poate printre alte activitati sa achizitioneze aparatura medicala pe care ulterior sa o inchirieze spitalului pentru a o folosi in tratamentul pacientilor (computer tomograf, RMN, ecograf, etc.) si in ce conditii poate fi realizata aceasta activitate pentru a nu incalca legea.
Va multumesc pentru sprijin.
Poate in principiu o fundatie si cumpara aparatura si sa o inchirieze spitalului, dar daca e inchiriere si nu comodat sau donatie, mai este acesta un "ajutor"? Sau e o inchiriere sub pretul pietei, si prin asta fundatia ajuta spitalul? Oricum, daca e inchiriere, chiria e venit din activitatea economica si se trateaza ca atare dpdv fiscal si contabil.... Atentie la existenta unei eventuale afilieri cu spitalul a persoanelor din conducerea fundatiei, ca la inchiriere sa nu apara probleme de conflict de interese.... si atentie ca in activitatea fundatiei acele inchirieri, fiiind activitate economica, sa isi pastreze caracterul subsidiar, sa nu devina principala activitate, ca atunci se aluneca in ilegalitate....
radumititean, utilizator
nu exista, mai demult, o reglementare care interzicea utilizarea donatiilor pt activitati lucrative?