avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In ce conturi trec actualizare dobanda?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In ce conturi trec actualizare dobanda?

Cand incasez o suma de bani in dreptul rubricii Actualizare dobanda...la ce cont il trec?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 15 Mai 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: mioara danaila , utilizator 21:30, 24 Mai 2014
Cand ma plimb pe strada si vad o piatra ce sa fac? Sa o iau?

Daca va uitati, in acest registru e intrebarea.

Se intampla sa nu stiu sa dau raspuns la intrebare iar, de multe ori, nu pentru ca nu stiu ci pentru ca intrebarea e de neinteles.

Ca sa dau un exemplu: "Sunt contabil la o firma si in extrasul de la banca al acesteia apare o incasare iar la explicatii e scris: actualizare dobanda. Cum sa inregistrez?"

5121 = 766
Ultima modificare: Vineri, 16 Mai 2014
Iulian MANEA, Contabil
da ,inregistrarea este corecta , suma reprezinta dobanda calculata de banca pentru disponibilul din contul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banca-extras de cont luciapap luciapap Am un extras de cont de la b-ca pe care scrie dobanda debitoare, inreg in conta. 5121=766 -280? Sa aveti Sarbatori fericite (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? dates.raluca dates.raluca Buna ziua, am depus la banca o suma de bani si am primit o dobanda. Unde inregistrez in contabilitate venituri din dobanzi si comisioane? In contul curent ... (vezi toată discuția)
Linie de credit niko 94 niko 94 Avem o linie de credit, un contract cu banca,am un singur extras de cont cu semnul minus,iar in data de 20.04.10 am in extras dobanda debitoare de 427.86, am ... (vezi toată discuția)