Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In ce conturi trec actualizare dobanda?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In ce conturi trec actualizare dobanda?

Cand incasez o suma de bani in dreptul rubricii Actualizare dobanda...la ce cont il trec?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Cand ma plimb pe strada si vad o piatra ce sa fac? Sa o iau?

Daca va uitati, in acest registru e intrebarea.

Se intampla sa nu stiu sa dau raspuns la intrebare iar, de multe ori, nu pentru ca nu stiu ci pentru ca intrebarea e de neinteles.

Ca sa dau un exemplu: "Sunt contabil la o firma si in extrasul de la banca al acesteia apare o incasare iar la explicatii e scris: actualizare dobanda. Cum sa inregistrez?"

5121 = 766
Iulian MANEA, Contabil
da ,inregistrarea este corecta , suma reprezinta dobanda calculata de banca pentru disponibilul din contul dvs.