Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata si grupa a-II-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata si grupa a-II-a

Buna ziua,

Am implinit varsta de 60 de ani in luna Mai.
Am 41 de ani si 4 luni vechime in luma Mai si am grupa a-II-a 6 ani si o zi.
Cei de la casa de pensie au calculat ca grupa a-II-a este echivalent cu 1 an si 5 luni. Se ia in considerare cei 1 an si 5 luni pentru a complecta la cei 43 de ani de vechime?
Eu mai am de asteptat cateva luni pentru a iesi la pensie anticipata ne penalizat. Post sa ies la pensie anticipata peste 2-3 luni sau nu se va lua in calcul grupa a-II-a, si va trebui sa mai astept inca vreo 2 ani?

Va multumesc anticipat!
DL-Costache, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
DL-Costache:
1. Perioadele suplimentare acordate pentru lucrul in grupe superioare de munca sunt stagii de cotizare la pensie si se au in vedere pentru toate categoriile de pensie.

2. La cei 41 de ani si 4 luni se mai adauga 1 an si 5 luni si rezulta 42 de ani si 9 luni.

3. Peste 3 luni ati putea solicita pensie anticipata (fara diminuare).

Slavinia a scris:
Suplimentul de stagiu de 1,5 ani se ia în calcul numai în cazul pensionarii pentru limita de vârsta.

1. Nu este adevarat ce spuneti.

2. Ati mai spus asta si in alte postari si vi s-a atras atentia ca nu este adevarat.

3. Cititi art. 17-18 din Legea 263/2010.
Domnul Valeriu TUDOR, va multumesc pentru informatiile oferite.
Sunt putin confus, deoarece unul zice altceva, dvs. altceva, si totusi, dvs. aveti un profil cu reputatie, si explicatia dvs. pare mult mai logica. Va multumesc!
1. - Inainte de logica este vorba de prevederile legale.
- Pentru a va convinge mergeti la Casa de Pensii de care apartineti si intrebati.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii, in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

Art. 18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca;
c) 12 luni pentru fiecare an lucrat in alte conditii de munca asa cum sunt reglementate la art. 29 alin. (2).

Domnul Valeriu TUDOR, va mai rog in ceva.
Mai am inca o intrebare, deoarece, Domnul [editat] din Brasov, care se ocupa cu pensiile, cand l-am intrebat despre acest lucru, domnul [editat] a spus ca trebuie sa mai astept 1 an si ceva, deoarece eu trebuie sa am 43 de ani de munca continua, iar cei 1 an si 5 luni nu se pot acumula pentru a ajunge de la 41 si 4 luni de ani de munca,
la 43 de ani de munca. Este adevarat sau Domnul [editat] a gresit?

Domnul Valeriu TUDOR, imi cer scuze pentru multele mesaje.
Acum am intele si Va multumesc inca o data! :)

Gabriela Pintea, Consilier juridic