Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nelamuriri norme impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nelamuriri norme impozit forfetar

buna ziua detin un SRL care anul trecut a avut cifra de afaceri sub 52 000 lei deci ar urma sa ma incadrez la prima categorie de impozit forfetar, cea de 2200 lei.

ideea este ca anul acesta mai am putin si trec de cei 52 000 lei. din ce inteleg eu nu are importanta pentru anul acesta, eu urmand sa platesc ca urmare a cifrei de anul trecut, deci 2200 lei (ma rog, cifra aferenta a opt luni). Anul urmator ar urma sa platesc la transa superioara (probabil cea de 4300 lei, pentru cei cu venit intre 52 000 si 215000)

contabila insa zice ca nu ma poate asigura ca nu platesc inca de anul acesta 4300, daca depasesc acel prag de 52 000. ea sustine ca a inteles "de la cineva" ca pe parcursul anului daca trec de prag, intru inca de anul acesta in categoria superioara.

eu din ce am citit am dedus ca NU, anul acesta orice cifra de afaceri as avea, sunt nevoit sa platesc numai minim prima categorie, 2200 (impartit pe 8 luni)

dvs cum credeti?
danpavel57, utilizator
Daca impozitul de plata este mai mare decat 2.200, il platiti pe acela.
2.200 este un minim.
va multumesc foarte mult pentru amabilitate si aveti si o recomandare de la mine.

nu cred insa ca am stiut sa ma exprim. legea prevede ca pentru cifra de afaceri 0-52 000 se plateste un impozit minim de 2200 lei iar pentru cifra de afaceru 52 000-215 000 un impozit minim de 4300 lei.

ei, sa zicem ca eu am venituri anul trecut sub 52 000 dar anul acesta deja de 52 100 lei. ce voi plati in acest an? (8 luni din) 2200 sau 4300? inteleg ca la anul voi plati oricum 4300 in aceasta situatie. dar anul acesta? ma raportez NUMAI la cifra de afaceri de anul trecut sau si la cea de anul acesta?
Pentru incadrarea in transa de venituri in anul 2009 se iau in calcul veniturile din 31.12.2008
Se ia in calcul veniturile din balanta la 31.12.2008, dar daca veti avea impozit pe profit calculat la veniturile din anul acesta mai mare, veti plati impozitul din anul acesta, dar nu mai putin de 2200lei. Doar anul viitor veti avea ca referinta veniturile din 2009.