Forum Discuţii juridice Executare silită Nelamurire executare banca
Discuție deschisă în Executare silită

Nelamurire executare banca

Problema este in felul urmator:

Clientul X nu a platit la timp ratele aferente ( doar 70% din rata pe o luna/in fiecare luna ). Luna in curs merge sa plateasca ( plata se face doar pe baza cardului ). In momentul in care introduce cardul se blocheaza si este instiintat ca cardul a fost retinut pentru FURT.

Suna la banca, nimeni nu stie cine se ocupa de asta si in cele din urma este instiintat ca banca a luat o noua hotarare si cei care nu au platit la timp vor fi executati si vor primi instiintari in termen de 24 de ore.

Nelamurirea mea este : Cum poate banca sa procedeze direct la o astfel de masuri in conditiile in care clientul NU A FOST INSTIINTAT NICI TELEFONIC NICI PRIN POSTA DE MASURA LUATA?Este cazul sa contactez un avocat devreme ce banca nu a instiintat clientul ca dosarul sau a fost preluat de o firma recuperare creante?

Poate fi banca trasa la raspundere pentru un astfel de abuz?Cum?

Va multumesc si astept cu interes sfatul dvs.
Luati legatura cu un avocat deoarece intradevar este vorba de un abuz din partea bancii.
Nu este cazul sa va alarmati. Firma de recuperari creante nu a facut decat sa va suna. Nu au preluat creanta.

Ce rate sa platiti? Va referiti la suma minima de plata?
Tocmai aceasta este problema ca nu m-a sunat nimeni de la firma de recuperari, clientul X a sunat sa verifice de ce cardurile ( cu care putea sa platesca ) sau fost blocate. Asa a fost informat ca banca a luat anumite hotarari.

Este o rata de plata gen 300E din care clintul platea cat avea o data 100 alta data 200.

Telefonic a fost instiintat ca va primi o notificare de la banca.

De aceea intreb ce se poate face in situatia aceasta si cum poate clinetul trage baca la raspundere?