Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea obligatorie PAD
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea obligatorie PAD

am un credit cu ipoteca pentru care incepand cu anul acesta mi s-a solicitat suplimentar asigurarea PAD cesionata in favoarea bancii.Mentionez ca blocul in care este situat imobilul ipotecat ,este consolidat fapt pentru care pana anul acest am incheiat asigurarea PAD.Daca inchei o a 2 a asigurare PAD pe care nu o cesionez in favoarea bancii ,in caz de producere eveniment asigurat beneficiez de despagubire?
Nu se pot face 2 asiguirari de acelasi tip pe acelasi imobil.
Si acum sunteti asigurat numai ca, imobilul fiind ipotecat bancii, tot ea va incasa primele in caz de aparitie a unui eveniment asigurat (pentru a pastra valoarea bunului gajat aprox. la valoarea din contract).
Cat timp aveti de restituit bancii sume aferente creditului, orice asigurare este cesionata in limita soldului restant. Numai in cazul in care va achitati integral creditul, atunci beneficiile asigurarii in cazul producerii unui risc asigurat vor fi redirectionate catre dumneavoastra.