Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transport Marfa!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transport Marfa!

Salut!Detin o masina de 3,5 t.Vreau sa car marfa(legume) varului meu la piata! ce acte sunt necesare pentru a transporta corect fara a avea probleme cu politia!
Va Multumesc!
Conform Ordonanței Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, modificata si completata, s-a reglementat obligativitatea licențierii întreprinderilor pentru a putea efectua transport cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată este cuprinsă între 2,4 tone și 3,5 tone, care efectuează transport rutier național de marfă.

In ceea ce priveşte vehicule înmatriculate în România, pentru toate tipurile de transport sunt necesare următoarele acte:
[ link extern ] /