Forum Discuţii juridice Executare silită Dobanzi sau penalitati aplicabile pentru neplata la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dobanzi sau penalitati aplicabile pentru neplata la timp a sultei

Buna seara.Am o hotarare definitiva si irevocabila in urma unei succesiuni iar parata se obliga prin tranzactie semnata in fata judecatorului, sa imi plateasca sulta suma de 25000 euro pana la data de 15.04.2014,insa nici pana in prezent nu a facut plata.

Intrebarea mea este: Ce dobanzi sau penalitati se aplica in aceasta situatie si care este procentul?

Mentionez ca am si incuviintarea pentru executare silita,insa nu a aparut inca motivarea, pronuntarea fiind data pe 16.05.2014.Banuiesc ca mai am de asteptat mult si bine pana apare motivarea.

Va multumesc anticipat.
1. conform Circularei 1/2014 a BNR, incepand cu 9 ianuarie 2014 rate dobanzii de referinta a BNR este de 3,75%/ an.
2. In cazul executarii silite procedura este de regula urgentata. Nu o sa dureze chiar "mult si bine. " Cam 2-3 saptamani.
Din cate cunosc eu nu puteti obtine ceea ce vreti.

Aveti dreptul doar la sulta.

Cine a zis ca aveti dreptul la mai mult?
Va multumesc pentru raspuns,domnule avocat Remes. O seara buna sa aveti.:)
Nu a cerut nimeni mai mult,ci doar ce mi se cuvine plus dobanzi la suma neachitata la termen.Eu daca tineam banii in banca pana acum,luam dobanda.Cine a spus asta?Executorul care a depus dosarul de executare silita si din cate am inteles tot de la el,ca legea permite acest lucru,insa nu l-am intrebat cum se calculeaza. Seara buna.
gi-jane2, moderator
instanta a dispus doar obligarea la plata sultei fara niciun fel de dobanzi sau penalitati. cel mult puteti cere o actualizare a acesteia cu indicele de inflatie
Tifi Laura, Consilier juridic