Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata funciara.

Tranzactiile cu terenuri agricole in extravilan vor fi supuse unor restrictii. Ministerul Agriculturii a publicat vineri in Monitorul Oficial Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata funciara.

Dupa jumatate de an de cand Romania a ridicat automat interdictia la cumpararea pamantului agricol de catre strainii rezidenti in Uniunea Europeana, Ordinul nr. 719/740/M.57/2333/2014 - privind aprobarea normelor metodologice pentru aplicarea titlului I din Legea nr. 17/2014 privind unele masuri de reglementare a vanzarii-cumpararii terenurilor agricole situate in extravilan si de modificare a Legii nr. 268/2001 privind privatizarea societatilor comerciale ce detin in administrare terenuri proprietate publica si privata a statului cu destinatie agricola si infiintarea Agentiei Domeniilor Statului - este semnat de secretarul de stat in Ministerul Agriculturii Daniel Botanoiu si de ministrii Administratiei - Liviu Dragnea, Apararii - Mircea Dusa, si Culturii - Kelemen Hunor.
Adriantot, moderator
Accesati lincul urmator pentru a citi normele.
[ link extern ]