Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in Romania cetateni italieni
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in Romania cetateni italieni

In ce conditii pot divorta doi cetateni italieni in Romania, acestia avand firma si resedinta in Romania, cunosc limba romana si amandoi sunt de acord?
Precizez ca locul unde s-au casatorit este Italia.
Divorteaza in Romania si apoi, printr-o hotarare de "exequatur" pot valida hotararea in Italia
Exequatur este o procedura judiciara in cadrul careia se verifica indeplinirea conditiilor de regularitate a hotararilor judecatoresti provenite dintr-un alt stat spre a se incuviinta executarea acestora in tara petentilor.
Obiectul exequatur-ului consta in verificarea fortei executorie a hotararilor judecatoresti pronuntae in strainate; in lipsa acestei verificari hotararile nu pot fi valorificate.
Prin acordarea exequaturu-ului hotararea judecatoreasca straina dobandeste autoritate de lucru judecat.
legalmgm, utilizator

Divortul poate fi solutionat de catre instantele de judecata din Romania.

Nu este incidenta procedura sus mentionata ( exequator ) , intrucat hotararea apostilata, tradusa si supralegalizata este recunoscuta in Italia.

Art. 2597
Alegerea legii aplicabile divorţului
Soţii pot alege de comun acord una dintre următoarele legi aplicabile divorţului:

a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
b) legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţa obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre ei mai locuieşte acolo la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;
c) legea statului al cărui cetăţean este unul dintre soţi;
d) legea statului pe teritoriul căruia soţii au locuit cel puţin 3 ani;
e) legea română.

Căsătoria
Art. 2598
Data convenţiei de alegere a legii aplicabile
(1) Convenţia de alegere a legii aplicabile divorţului se poate încheia sau modifica cel mai târziu până la data sesizării autorităţii competente să pronunţe divorţul.
(2) Cu toate acestea, instanţa judecătorească poate să ia act de acordul soţilor cel mai târziu până la primul termen de judecată la care părţile au fost legal citate.

Art. 2600
Legea aplicabilă divorţului
(1) În lipsa alegerii legii de către soţi, legea aplicabilă divorţului este:
a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data introducerii cererii de divorţ;
b) în lipsa reşedinţei obişnuite comune, legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre soţi mai are reşedinţa obişnuită pe teritoriul acestui stat la data introducerii cererii de divorţ;
c) în lipsa reşedinţei obişnuite a unuia din soţi pe teritoriul statului unde aceştia au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, legea cetăţeniei comune a soţilor la data introducerii cererii de divorţ;
d) în lipsa cetăţeniei comune a soţilor, legea ultimei cetăţenii comune a soţilor, dacă cel puţin unul dintre ei a păstrat această cetăţenie la data introducerii cererii de divorţ;
e) legea română, în toate celelalte cazuri.

(2) Dacă legea străină, astfel determinată, nu permite divorţul ori îl admite în condiţii deosebit de restrictive, se aplică legea română, în cazul în care unul dintre soţi este, la data cererii de divorţ, cetăţean român sau are reşedinţa obişnuită în România.

(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile şi în cazul în care divorţul este cârmuit de legea aleasă de soţi.

A nu se confunda legea aplicabilă divorţului (norma materială, substanţială) cu competenţa internaţională a instanţelor române.

Norma materială aplicabilă este cea reglementată de dreptul internaţional privat român, adică de normele de drept iternaţional privat cuprinse în dreptul civil.

Competenţa internaţională a instanţelor române este stabilită prin normele codului de procedură civilă. Iată ce spune art.1080 NCPC:

Competenta preferentiala a instantelor romane

Art. 1.080. - (1) Instantele judecatoresti romane sunt competente sa judece si litigiile in care:
...............................................................
(2) Instantele judecatoresti romane sunt, de asemenea, competente sa judece:
...............................................................
2. cererile de divort, daca la data introducerii cererii reclamantul domiciliaza pe teritoriul
Romaniei de cel putin un an;

Iar despre legea de procedură aplicabilă, acelaşi NCPC dispune:

Art. 1.087. - In procesul civil international instanta aplica legea procesuala romana, sub
rezerva unor dispozitii exprese contrare.
Art. 1.088. - Calificarea unei probleme ca fiind de drept procesual sau de drept substantial
se face conform legii romane, sub rezerva institutiilor juridice fara corespondent in dreptul roman

Pentru ca instanţa română să judece divorţul este suficient să fie îndeplinite condiţiile prevăzute de NCPC.

Legea substanţială aplicabilă divorţului va fi fie aceea aleasă de părţi, fie aceea rezultată din aplicarea normelor conflictuale cuprinse în acelaşi cod civil român, în partea sa de drept internaţional privat.