Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatăl decedat în anul 1991 nu s-a făcut succesiune.....
mama decedată în anul 2013... urmează să se deschidă succesiunea
masa succesorală, 1 apartament, o casa la ţară şi câteva terenuri arabile, trebuie impărtită între trei frati....
este mai avantajos din punct de vedere al taxelor ce trebuie achitate ca succesiunea să se facă la mediator decât la notar sau în instanţă?
Dacă 2 dintre frati renunţă la apartament in favoarea celui de al treilea cine ar trebui să plătească pentru taxele cuvenite apartamentului?
Daca succesiunea se face la mediator ce taxe trebuiesc platite notarului pentru verificarea succesiunii?
Mediatorul nu poate face succesiunea.
Mediatorul poate cel mult sa va dea un Acord de mediere cu care va veti prezenta la notar sau instanta, dupa caz.

Certificatul de mostenitor va fi eliberat numai de catre notar; iar daca nu va intelegeti cu privire la cotele ce revin, va trebui sa faceti succesiunea in instanta.

Inaintea deschiderii actiunii in instanta va trebui in mod obligatoriu sa treceti pe la notar pentru a obtine incheierea privind verificarea evidentelor succesorale, conform art.193 alin.(3) cod procedura civila.
iar cei doi frați nu pot renunța în favoarea celui de al treilea. ei pur și simplu renunță.