Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare plecarii cu copilul din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare plecarii cu copilul din tara

Buna ziua,
Sunt o mamica divortata ,copilul fiindu-mi incredintat spre crestere si educare.
Vreau sa plec din tara cu tot cu copil,sa muncesc, pentru o perioada mai mare.
Ce acte am nevoie?
Am inteles ca hotararea judecatoreasca trebuie sa fie definitiva?In hotararea mea nu am gasit sa scrie ca este definitiva , ce trebuie sa fac? Cui sa ma adresez?Am nevoie si de acordul lui pentru a pleca cu copilul?Mentionez ca tatal copilului nu a contribuit cu nici un leu la cresterea lui,eu sunt unica intretinatoare a familiei.
Va multumesc!
andreeaea, utilizator
Nu ati schimbat buletinul de cand ati divortat ?
Intreb pt ca daca l-ati schimbat, ati avut nevoie si de hotarare si ca s-o puttei folos trebuia sa fie legalizata cu formula definitiva si irevocabila. daca aveti timbru si stampile pe ea, e buna.
In baza hotararii ii faceti copilului pasaport si tot in baza ei iesiti. Nu aveti nevoie de acordul tatalui ( daca prin hotarare aveti copilul in incredintare)
Am schimbat buletinul cu noul nume.
Referitor la hotarare(timbrata si stampilata) , am inteles ca trebuie sa scrie pe ea ca e definitiva si irevocabila...???
Daca v-a folosit la evidenta populatiei inseamna ca e ce trebuie.
Pe stampila dreptunghiulara sau pe langa ea, macar scris cu pixul "definitiva si irevocabila".