Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi echipament cadre militare in caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi echipament cadre militare in caz de demisie

Buna ziua!
Ma intereseaza daca , in caz de demisie din MApN, cadrele militare mai beneficiaza de drepturile de echipament neprimite, proportional cu perioada din an lucrata. Ma intereseaza in special pentru cadrele militare sub 10 ani vechime, care cf. unui ordin al Ministrului MApN nu beneficiaza de aceste drepturi decat sub forma de echipament, nu si de bani. La demisie, daca nu au primit echipamentul pe anul in curs, nu e normal sa primeasca contravaloarea in bani pentru cat au lucrat? Care ar fi baza legala in care sa cer aceste drepturi?
Multumesc!
1. baza legala se află chiar în regulamentele dvs. militare privind ”Normele de echipare ale cadrelor militare pe timp de pace si razboi” .La demisie nu mai primiti nimic ;
2. ”aranjati” cu ofiterul ce se ocupă cu acest serviciu ca sa primiti potrivit normelor de echipare (se defineste detaliat pe efecte anticipat pe un an) ca sa primiti cu prioritate tot necesarul LA ZI de echipament-bonuri, de la depozit cele specifice etc ;
3.nu doresc a ma amesteca în necazurile/interesele altora dar : în viata civilă NU VETI MAI AVEA ceea ce aveti acum în cadrul M.Ap.Nationale (stiu bine ceea ce afirm, o stiti si dvs.), daca doriti sfatul meu cumva: răbdati ”cu tarie” greutatile si privatiunile serviciului militar, pentru nimic în lume nu plecati din acel minister! Nu pot spune mai multe.
Reguli pentru aplicarea normelor privind echiparea militarilor

Art. 32
(1) Data incetarii drepturilor de echipament ale cadrelor militare se considera prima zi a lunii urmatoare celei in care au trecut in rezerva.
(2) Drepturile de echipament se lichideaza astfel:
a) daca s-au acordat in bani sau a fost distribuit echipament in natura, se considera legal acordate;
b) daca nu s-au distribuit, se acorda numai echivalentul in bani al drepturilor calculate pentru lunile de activitate in randul cadrelor active;
c) echipamentul care se executa local, pe masuri si probe, se considera legal acordat numai daca a fost ridicat de cadrul respectiv;
d) echipamentul primit pe baza de raport, cu anticipatie, se recupereaza integral de la beneficiari prin achitarea contravalorii lor la preturile din lista de preturi comunicata de Directia generala management logistic si administrativ.
[ link extern ]