Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca zilieri

Buna ziua,
M-ar interesa care este forma legala pentru niste zilieri in constructii care efectueaza lucrari de reparatii la o firma. Specific ca acetia sunt persoane fizice. Trebuie semnat un contract intre mine ca firma si ei? Trebuie sa-si declare apoi venitul, sau cum e?
Multumesc pentru sfat. Si daca e vorba de vreun contract, poate sa-mi dea cineva un model simplu?
Multumesc frumos.
Potrivit Legii nr.52/2011, raportul de muncă dintre zilier şi beneficiar se stabileşte, prin acordul de voinţă al părţilor, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

Munca necalificata cu caracter ocazional se poate presta in urmatoarele domenii prevazute in Clasificarea activitatilor din economia nationala, actualizata:
a) agricultura, vanatoare si servicii anexe, cu exceptia crescatorilor de animale in sistem semiliber, traditional si transhumanta - diviziunea 01;
b) silvicultura, cu exceptia exploatari forestiere - diviziunea 02;
c) pescuit si acvacultura - diviziunea 03;
d) colectarea, tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase - clasa 3821 si 3811;
e) recuperarea materialelor - grupa 383;
f) comert cu ridicata al produselor agricole brute si al animalelor vii - grupa 462;
g) activitati de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor - grupa 823;
h) publicitate – grupa 731;
i) activitati de interpretare artistica - spectacole – clasa 9001, activitati suport pentru interpretarea artistica - spectacole – clasa 9002 si activitati de gestionare a salilor de spectacole – clasa 9004;
j) activitati de cercetare-dezvoltare in stiinte sociale si umaniste – clasa 7220 (sapaturi arheologice);
k) activitati desfasurate in sere, spatii verzi, parcuri si gradini zoologice – cod 0141.