avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca zilieri

Buna ziua,
M-ar interesa care este forma legala pentru niste zilieri in constructii care efectueaza lucrari de reparatii la o firma. Specific ca acetia sunt persoane fizice. Trebuie semnat un contract intre mine ca firma si ei? Trebuie sa-si declare apoi venitul, sau cum e?
Multumesc pentru sfat. Si daca e vorba de vreun contract, poate sa-mi dea cineva un model simplu?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:12, 15 Iunie 2014
Potrivit Legii nr.52/2011, raportul de muncă dintre zilier şi beneficiar se stabileşte, prin acordul de voinţă al părţilor, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

Munca necalificata cu caracter ocazional se poate presta in urmatoarele domenii prevazute in Clasificarea activitatilor din economia nationala, actualizata:
a) agricultura, vanatoare si servicii anexe, cu exceptia crescatorilor de animale in sistem semiliber, traditional si transhumanta - diviziunea 01;
b) silvicultura, cu exceptia exploatari forestiere - diviziunea 02;
c) pescuit si acvacultura - diviziunea 03;
d) colectarea, tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase - clasa 3821 si 3811;
e) recuperarea materialelor - grupa 383;
f) comert cu ridicata al produselor agricole brute si al animalelor vii - grupa 462;
g) activitati de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor - grupa 823;
h) publicitate – grupa 731;
i) activitati de interpretare artistica - spectacole – clasa 9001, activitati suport pentru interpretarea artistica - spectacole – clasa 9002 si activitati de gestionare a salilor de spectacole – clasa 9004;
j) activitati de cercetare-dezvoltare in stiinte sociale si umaniste – clasa 7220 (sapaturi arheologice);
k) activitati desfasurate in sere, spatii verzi, parcuri si gradini zoologice – cod 0141.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat si zilier la aceeasi unitate lavinia_buciumas lavinia_buciumas Buna ziua va rog sa imi spuneti daca un salariat cu contract de munca cu 8 ore la societate, dupa sfarsitul programului poate avea calitatea de zilier la ... (vezi toată discuția)
Folosire zilier aivilale aivilale Buna ziua, Pentru codul caen 3832 pot folosi zilieri sa prelucreze fier vechi prin debitare cu aparat de taiat? (vezi toată discuția)
Zilieri in pfa laurentiuhandmade laurentiuhandmade buna ziua .daca am o lucrare ca pfa cum pot avea zilieri daca nu am angajati?si ce trebuie sa fac?va multumesc. (vezi toată discuția)