Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Avans furnizori
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Avans furnizori

buna ziua!
as avea nevoie de un pic de ajutor in urmatoarea situatie: fac o plata prin banca catre un furnizor pe baza unei proforme; dupa doua zile imi vine marfa insotita de factura. cum inregistrez in contabilitate? folosesc 409 sau 408?#-o
va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,

Avansurile achitate catre furnizori se inregistreaza prin intermediul contului 409 " Furnizori debitori" care are 2 analitice:
4091 " Furnizori debitori pentru cumparari de natura stocurilor:
4092 " Furnizori debitori pentru prestari de servicii.

Prin contul 408 se inregistreaza bunurile sau serviciile aschizitionate pentru care nu ati primit inca factura.
am inteles, dar nu stiu exact cum inregistrez?
4091=5121
apoi cand primesc factura 401=4091 si 301=401?
Pentru avans trebuie neaparat sa aveti factura (cu baza si tva).Factura proforma este doar ''de forma'' ,nu intra in evidenta.Adica: 4091,4426=401; plata 401=5121; factura urmatoare va fi 4091storno val initiala,6xxx valoarea integrala,tva. si diferenta de plata 401=5121;nu va ramane decat sa asteptati factura de avans.