avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită falsa executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

falsa executare silita

Buna ziua . Probema mea e urmatoarea : in 2012 mi s-a stabilit o pensie de intretinere pt un minor in cuantum de 200 lei. Astazi am primit la servici poprire pe salariu pt o creanta de 5800 ron. Interesant este ca eu in acest timp am platit pensia . Daca facem un calcul matematic deducem ca executorul a considerat ca eu nu am dat nici un leu . In perioada 2012 - 2014 fostele rude mi-au facut cref ca vre-o 4 plangeri penale pt abandon de familie . De fiecare data s-a dat NUP deoarece fapta nu exista .... totul e din razbouil post marital fara de care unii nu pot trai . Intrebarile mele
1_ in hartiile care mi-au venit scrie ca pot face contestatie la executare ... unde la BEJ sau la judecatorie ?
2_ considerati ca ar fi normal sa am o discutie cu executorul si sa ii arat dovada platilor unainte de a face contestatia la judecatorie ?
3_ impotruva fostelor rude ce cala de atac as avea tinand cont ca in mod vadit au dat informatii eronate pentru a ma hartui si a ma pune pe drumuri . Ei si-au dorit de mult sa mi se institue poprire pe salariu ( motivatie nu am ... doar o minte bolnava ca a lor ar putea explica ) dar fara un motiv intemeiat nu au reusit ... au incercat si tactica cu neridicarea banilor de la posta timp de 3 luni pt a demonstra ca sunt " rau platnic " si multe altele


Va muntumesc pt eventualele sfaturi bune
Contestatia se depune la instanta care a emis hotararea privind pensia.
Nu cred ca ai inteles ce tereaba are instanta care a emis hotararea privind pensia in 2012 cu punerea in executare si investirea cu titlu executoriu din 2014 ...
Titlul executoriu a fost emis in baza unui titlu de creanta. Acel titlu de creanta a fost emis de instanta (prin decizie). El devine executoriu in cazul in care nu iti achiti creanta.
in cazul in care nu am inteles eu bine intrebarea, succes in a gasi raspunsuri mai potrivite.
contestatia o depuneti la instanta de executare, cea care a incuviintat executarea dvs silita.
De la rude puteti pretinde cheltuieli de judecata.
In privinta plagerilor de abandon facute cu rea credinta, ati putea sa faceti si dvs plangere pt denunt calomnios.
Am inteles ... am mai lecturat ce scrie prin actele de la executor si cica ar fi si o cerere de executare silita formulata de creditor ....daca in acea cerere cu rea intenyie spune ca nu am platit pot face plangere ? Oare executorul nu trebuia sa ma cheme sa incercam sa gasim o silutie inainye de a trimite poprire pe salariu ...

Alte discuții în legătură

Executare silita brenda-patricia1 brenda-patricia1 Bună ziua Am o rata la un credit , plătesc ratele dar mi sa pus poprire pe cont banca nu ma instintat iar ratele s-au dus la poprire . Am rezolvat problema ... (vezi toată discuția)
Comunicare poprire bej - nu exista decizie/dosar la judecatorie Notsure Notsure Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, ... (vezi toată discuția)
Contestatie suma executare silita MaximvsTM MaximvsTM Buna ziua! Descriere situatie: Am avut un credit neplatit catre o banca, suma totala de plata 5700 ron+332 chetuieli de executare, cu executare ... (vezi toată discuția)