Forum Discuţii juridice Executare silită Penalitati creanta executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Penalitati creanta executare silita

Un debitor nu si-a achitat creanta decat partial. Executorul l/a somat cu restul sumei calculate de contabil dupa ce s-a incuviintat executarea. Debitorul a facut contestatie ce a dost respinsa si apoi si apelul a fost respins. Se poate solicita prin executor si penalizarile de intarziere care sunt stipulate in contractul de arenda pentru fiecare zi de intarziere ?
Se poate solicita actualizarea sumei initiale cu indicele de inflatie
poate mai multe detalii....suma din care debitorul a achitat o parte, facea parte tot dintr-un titlu executoriu, sau executarea a survenir doar pentru diferenta? Debitorul, pe ce motive si-a fondat contestatia?
De principiu, prin executor se pot solicita dobanzile legale prevazute in graficele BNR