Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii intracomunitare-operatiune triunghiulara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii intracomunitare-operatiune triunghiulara

Buna ziua!
Daca societatea A,inregistrata in Romania in scopuri de TVA,presteaza servicii si vinde diverse materiale catre o alta societate B din Romania,dar facturarea se face catreo a treia societate C,inregistrata in Ungaria,Facturile emise de societatea A catre societatea C sunt purtatoare de tva?Exista regim diferit din acest pct de vedere pt anul 2013? dar pt 2014?
Este foarte urgen,va mltumesc anticipat!
Buna ziua,
Difera prestarea serviciilor de livrarea de bunuri.
In functie de ceea ce faceti, cititi cu atentie art. 132 "Locul livrării de bunuri" si art. 133 "Locul prestării de servicii " din Codul Fiscal si o sa va lamuriti.

Am citit articolele,la fel si art 150 CF,concluzia mea este aceea de a factura cu tva si serviciile si produsele.Mai vroiam si alte parere,daca s-a mai confruntat cineva cu acest caz.Multumesc frumos!
madalina_oprea, utilizator
Serviciile fara tva: locul prestarii este locul unde are sediul clientul( ungaria) cf, art 133, 1
Bunurile cu tva. locul livrarii este locul unde se duce marfa ( ro)
Asta daca nu intrati in exceptii( nu stiu dsp ce bunuri-serv este vorba) art 133, alin 4, 5