Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensarea in bani a concediulu de odihna neefectuat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensarea in bani a concediulu de odihna neefectuat in cazul demisiei

Buna!
As dori sa stiu daca angajatorul e obligat sa acorde salariatului compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat pe anul in curs, in cazul incetarii contractului de munca prin demisie.
Daca da, la cat timp dupa incheierea activitatii trebuie acordata suma respectiva?
Da, exista obligatia compensarii in bani a concediului de odihna neefectuat si in cazul demisiei. Compensarea se acorda de obicei la lichidare.
Corect. Insa compensarea in bani se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in anul respectiv.
Deci , presupunand ca eu mai am 15 zile de co de anul trecut si nu mi-am luat deloc anul acesta, voi primi, daca imi dau demisia, plata pentru cele 15 zile de a nul trecut, si pentru aproximativ jumatate din totalul de zile de co de anul acesta, nu?
Multumesc pentru raspunsuri!

Oricum, lichidarea cand ar trebui sa se faca? In ultima zi in care persoana respectiva lucreaza in firma, sau in urmatoarea zi din luna in care se acorda in mod obisnuit salariul?
(de ex. in firma in care lucrez salariul se da in data de 10 pentru luna precedenta, nu in data de acordare a salarilor trecuta in cartea de munca...)