Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Transport marfa intr-o tara non ue
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Transport marfa intr-o tara non ue

sunt firma de transport platitoare de tva in Romania si fac transport de marfa pentru o firma din Romania platitoare de tva pentru care transport marfa in Elvetia care e tara non ue.Firma din Romania care are marfa de transportat are declaratia vamala.Intrebarea mea este cum facturez catre firma din Romania care are marfa de transportat:in lei cu tva sau in euro cu tva 0 si fara drept de deducere?
Multumesc
nu conteaza moneda, dar tva ul trebuie sa fie in lei.
se fact cu tva- clientul dvs este stabilit in romania