Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare terenuri/mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare terenuri/mostenitori

prin retrocedarea terenuriloc cnf legii 18/1991 bunicul impreuna cu unul din fratii sai au fost trecuti pe un titlu de proprietate de 9 ha. ulterior pe legea 1/2000, una din cele 3 fiice ale fratelui a depus cerere impreuna cu bunicul meu, fiind trecuti amandoi pe inca un titlu de proprietate de 9 ha. Bunicul a avut 4 frati. fiecare aveau dreptul la mostenire de 6 ha iar bunicul inca 2 ptr ca a avut grija de tatal lor. din partea bunicii mele au fost transferate 6 ha in comuna in care avea terenul bunicul si cred ca o parte din acestea sunt cuprinse in titlul de proprietate din 1991. Eu trebuie sa fac succesiunea deoarece atat bunicul cat si tatal meu, ca unic mostenitor au decedat.
Cum se va imparti acel titlu de proprietate din 1991? va trebui sa cedez o parte celor 3 fiice ale fratelui bunicului? Daca una din acestea a beneficiat de intreg dreptul tatalui sau prin legea 1/2000 mai au dreptul si celelalte?
Daca fac dovada ca o parte din terenul de 9 ha este al bunicii raman de impartit celelalte 3?

Multumesc anticipat

prin retrocedarea terenuriloc cnf legii 18/1991 bunicul impreuna cu unul din fratii sai au fost trecuti pe un titlu de proprietate de 9 ha. ulterior pe legea 1/2000, una din cele 3 fiice ale fratelui a depus cerere impreuna cu bunicul meu, fiind trecuti amandoi pe inca un titlu de proprietate de 9 ha. Bunicul a avut 4 frati. fiecare aveau dreptul la mostenire de 6 ha iar bunicul inca 2 ptr ca a avut grija de tatal lor. din partea bunicii mele au fost transferate 6 ha in comuna in care avea terenul bunicul si cred ca o parte din acestea sunt cuprinse in titlul de proprietate din 1991. Eu trebuie sa fac succesiunea deoarece atat bunicul cat si tatal meu, ca unic mostenitor au decedat.
Cum se va imparti acel titlu de proprietate din 1991? va trebui sa cedez o parte celor 3 fiice ale fratelui bunicului? Daca una din acestea a beneficiat de intreg dreptul tatalui sau prin legea 1/2000 mai au dreptul si celelalte?
Daca fac dovada ca o parte din terenul de 9 ha este al bunicii raman de impartit celelalte 3?

Multumesc anticipat
Am aflat ca fratele bunicului de pe titlul de proprietate din 1991 nu a depus cerere de retrocedare cnf legi, insa primaria a emis acest titlu si pe numele sau. Ceilalti frati ai bunicului figurau separat cu-dota- primita la casatorie. Cum pot corecta aceasta situatie? cum poate fi inlaturat fratele bunicului de pe acest titlu de proprietate asupra terenului?