Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale bilet la ordin completat eronat va rog raspuns ffff ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

bilet la ordin completat eronat va rog raspuns ffff urgent

am primit de la un client un bilet la ordin necomplatat, decat semnat.
din greseala am inversat emitentul cu contul meu, iar la beneficiar am scris contul lui. Va rog sa-mi spuneti ce se poate intampla. Mentionez ca BO apatine BCR. Va multumesc anticipat.
Biletul la ordin trebuie anulat de catre client si sa va dea altul. Din pacate nu se accepta modificari.
Deja este in circuitul bancar. Doamna de la ghiseu mi-a dat viza ca e ok, dupa care a primit e-mai ca se refuza plata pe motiv ca semnatura emitentului nu este cea reala
BO-ul este oricum gresit si nu este valabil. Cu privire la semnatura, persoana care il semneaza trebuie sa aiba calitatea legala pentru al emite. Poate ar trebui sa luati legatura cu clientul dvs. si sa ii comunicati ca biletul la ordin a fost refuzat la plata.