avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Marfa import Elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Marfa import Elvetia

O sa am o achizitie de marfa din Elvetia(2 colete). Conditii de livrare FCA.Transportul marfii este efectuat cu un autoturism al unei societati din Romania.Vreau sa stiu:
1.La ce vama fac declaratia de import la intrare in romania sau la vama de domiciliu?
1. Cum inregistreaza corect achizitia de bunuri de la societatea din Elvetia in evidentele contabile si cum se declara corect prin decontul de taxa?
2.Ce taxe trebuie platite?
3.Am nevoie de CMR de la transportator sau doar de factura?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 13:43, 9 Iulie 2014
1 cand intra pe teritoriul RO
2. 3xx/6xx -401, 4426-401, 447 - 401
3. Tva in vama si taxe vamale.
4. Da. CMR ul este dovada transportului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura care contine 4426 din vama OOANA1977 OOANA1977 Buna seara as vrea sa va intreb cum se inreg o facture care contine tva platit in vama si taxe vamale la taxe vamale am optiune de tva 24%, iar la tva 4426 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare facturi achizitii intracomunitare merry70 merry70 Cum inregistrez fc din UE ,achizitie auto second-hand,taxare inversa autoturism-3500e onorariul licitatiei-125e costurile transportului-360e costuri ... (vezi toată discuția)
Probleme cu contul 446 florinat florinat Buna ziua, As dori sa stiu cum anume se inreg. taxele vamale? Eu am gasit formulele 371=446 si apoi plata : 446=5121, dar mie programul imi ia automat ... (vezi toată discuția)