Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Marfa import Elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Marfa import Elvetia

O sa am o achizitie de marfa din Elvetia(2 colete). Conditii de livrare FCA.Transportul marfii este efectuat cu un autoturism al unei societati din Romania.Vreau sa stiu:
1.La ce vama fac declaratia de import la intrare in romania sau la vama de domiciliu?
1. Cum inregistreaza corect achizitia de bunuri de la societatea din Elvetia in evidentele contabile si cum se declara corect prin decontul de taxa?
2.Ce taxe trebuie platite?
3.Am nevoie de CMR de la transportator sau doar de factura?
1 cand intra pe teritoriul RO
2. 3xx/6xx -401, 4426-401, 447 - 401
3. Tva in vama si taxe vamale.
4. Da. CMR ul este dovada transportului.