Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii platite din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii platite din salariu

M-am angajat la o firma si vreau sa stiu daca au inregistrat contractul de munca la ITM pentru ca unde verificam eu pe site la ING la pensia obligatorie n vad ca mi-a platit contributiile. Cum pot sa aflu in alta parte daca au declarat contractul de munca la ITM?
1. Potrivit art.8 alin.3 lit. b din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

2. Plata contributiilor nu are nicio legatura cu REVISAL-ul.

3. Un c.i.m. declarat in REVISAL are aceeasi valoare juridica ca si un contract de munca nedeclarat in REVISAL.
Completarea si transmitereain REVISAL ac.i.m.nu este o conditie de validitate a c.i.m.