avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Mama mea este nascuta pe 02.08.1959....Vechime efectiva: 17 ani 5 luni si 9 zile...pe toata perioada serviciului a beneficiat de grupa a II-a...Mai concret ea a lucrat in perioada 12.07.1976-21.12.1993. Apoi a iesit la pensie pe caz de boala incepand cu data de 01.03.1996...Intrebarea mea este cand poate iesi anticipat la pensie si in ce an poate iesi la drept de varsta? Va multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: diana_ana_mihaela , utilizator 17:14, 7 Iulie 2014
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 58 de ani.
Ultima modificare: Luni, 7 Iulie 2014
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru raspuns...cred ca 100%..in cartea de munca scrie: a lucrat in grupa a doua de munca, timp lucrat 100%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechimea pentru pensie tapa tapa Am lucrat in grupa 2 de munca 17 ani,din 1998 am fost pensionata pe caz de boala gr.2 pana in anul 2011 cand am fost trecuta la gr.3 de invaliditate.Va rog ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta tudorioan tudorioan O persoana cu handicap preexistent, incadrat in handicap accentuat a lucrat 16 ani in conditii de gr. 1 de munca ca sudor! A iesit la pensie fiind incadrat in ... (vezi toată discuția)
Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta? mariatoda30 mariatoda30 buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si ... (vezi toată discuția)