Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Mama mea este nascuta pe 02.08.1959....Vechime efectiva: 17 ani 5 luni si 9 zile...pe toata perioada serviciului a beneficiat de grupa a II-a...Mai concret ea a lucrat in perioada 12.07.1976-21.12.1993. Apoi a iesit la pensie pe caz de boala incepand cu data de 01.03.1996...Intrebarea mea este cand poate iesi anticipat la pensie si in ce an poate iesi la drept de varsta? Va multumesc anticipat!!!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 58 de ani.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru raspuns...cred ca 100%..in cartea de munca scrie: a lucrat in grupa a doua de munca, timp lucrat 100%