Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vanzare paine pe bonuri valorice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vanzare paine pe bonuri valorice

Buna ziua,
Asa cum se intampla in majoritatea zonelor rurale, oamenii dau grau unei fabrici de paine si primesc in schimb bonuri valorice ( un bon = 2 paini). Un magazin alimentar (PFA) a primit aceste bonuri de la clienti si le-a returnat fabricii, care acum ii livreaza painea in baza bonurilor. Neincasand bani pentru paine, trebuie emise bonuri fiscale ? Painea trebuie livrata cu factura?
Multumesc.
Da trebuie emise si la incasare treceti . achitat cu bon valoric
Casa de marcat ar trebui sa aiba aceasta optiune ( pe langa incasat prin banca, voucher..etc)
Fabrica trebuie sa elibereze factura pentru painea pe bonuri?
Multumesc.