Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul olograf

in anul 2014 care forma de intocmire este corecta?
Art. 1040 Cod civil

Formele testamentului ordinar

Testamentul ordinar poate fi olograf sau autentic.
Testamentul ordinar poate fi:

a) olograf - când, sub sancţiunea nulităţii absolute, testamentul trebuie scris în întregime, datat şi semnat de mâna testatorului;

b) autentic – atunci când testamentul a fost autentificat de un notar public sau o altă persoană învestită cu autoritate de stat, potrivit legii (ex.: consulul României în străinătate).