Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post - reangajare pe alta societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post - reangajare pe alta societate

buna ziua

societatea x are un nr de angajati. mai angajeaza 2 pers pe aceleasi functii.dupa aproximativ o luna decide sa desfiinteze toate posturile de pe societatea 1 si sa le mute pe societatea 2, cu exceptia catorva dintre angajati, deci pe societatea 2 va fi acelasi colectiv, mai putin cateva persoane. este legal? in cazul unui poces se pot solicita explicatii cu privire la motivele care au determinat reangajarea unor persoane si nu si a altora?

multumesc
Din motive bine intemeiate, angajtorul poate sa desfiinteze unele posturi, urmand sa inceteze contractul individual de munca pe societatea 1, cu respectarea dispozitiilor prevazute de Codul muncii si sa incheie un nou contract individual de munca pe societatea 2.
laura-jurist a scris:

buna ziua

...... in cazul unui poces se pot solicita explicatii cu privire la motivele care au determinat reangajarea unor persoane si nu si a altora?

multumesc

Nu se pot solicita explicatii de catre instanta de judecata cu privire la angajarea pe noua societate , intr-un eventual litigiu.