Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare cheltuieli deplasare in strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare cheltuieli deplasare in strainatate

Coasociatul firmei s-a deplasat in Polonia pt.achizitionare marfuri.
Inrebarea mea este ca bonurile de benzina respectiv val.rovinietei achitate prin card bancar al firmei in Ungaria se pot inregistra ca chelt.de deplasare deductibile prin 625=542 si 542=5121analitic?

Cum pot sa inragistrez in contabilitate bonurile de parcare auto?
george-neagu, moderator
1) Potrivit prevederilor art. 21. alin (1) din Codul fiscal , pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Potrivit prevederilor art. 21 alin (2) lit. e)din Codul fiscal , sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
Potrivit prevederilor pct. 27 din Norme metodologice calitatea de administrator rezulta din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat

In sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal , persoanele fizice asimilate salariatilor cuprind si:
a) directorii care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente si/sau nerezidente detasate, potrivit legii, in situatia in care contribuabilul suporta drepturile legale cuvenite acestora.

Potrivit acestor prevederi, si intr-un caz si in altul, daca asociatul nu are calitatea de administrator, cheltuielile respective sunt cheltuieli nedeductibile la determinarea profitului impozabil, potrivit prevederilor art. 21 alin (4) lit.e) din Codul fiscal .Mai mult, aceste cheltuieli pot fi considerate dividende in baza art. 7 pct. 12) din Codul fiscal.