Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals si uz de fals

Daca cineva semneaza o cerere la o atei persoane (o cerere in favorul aceleia - ex. cerere de radiere a unei ipoteci), se considera infractiune?
scuze, o cerere cu numele altei persoane
fapta este vadit ilegala, dar pentru a fi infractiune trebuesc intrunite si alte conditii (cerintele speciale ale faptei - de la caz la caz,pericolul social, vinovatia in forma ceruta de lege etc.)
Pai asta ma intrebam si eu, anume avind in vedere ca "faptuitorul" nu a urmarit nimic pentru sine si ca, consecinta juridica este in favoarea persoanei cu numele careia a semnat, nu inlatura caracterul penal al faptei? Voi ce ziceti? Plus ca acea persoana stia ca "faptuitorul" se va ocupa de radiere de ipoteca iar declaratia celor in favoarea carea era inscrisa ipoteca ca sunt de acord cu radierea, o primise tot de la aceeasi persoana.
In conditiile infatisate de dvs putem vorbi de o gestiune a intereselor altuia si de un act de recunoastere din partea celui ale carei interese au fost gerate de dvs.
"ale carui" fratilor ca sa eliminam orice carcoteli