Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals si uz de fals

Daca cineva semneaza o cerere la o atei persoane (o cerere in favorul aceleia - ex. cerere de radiere a unei ipoteci), se considera infractiune?
Daca am inteles bine, problema era ca persoana a "imitat" semnatura. Banuesc ca si la "subsemnatul" a trecut numele persoanei ale carei interese le-a reprezentat.
Da, persoana in cauza a imitat semnatura.
in acest caz nu putem vb de gestiunea intereselor altora.juris,gandeste-te ca a existat acordul persoanei care a cazut de acord sa se realizeze aceasta operatie.eu zic ca asta e fals in declaratii,fratilor.este continutul tipic al infractiunii.