Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenzi la tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenzi la tulburarea linistii publice

Presupunem ca am un vecin extrem de nesimtit care are multi prieteni. Nationalitate roma.
Pun muzica si dau petrecere noaptea. Vine politia sesizata la 112. Dupa ce se aplica amenda, petrecerea continua.
Pot sa sesizez iar tulburarea linistii publice la 112, de oricate ori in 24 de ore? Sau se poate da doar o amenda in intervalul respectiv?

Persoanele respective oricum nu platesc amenzile dar daca se aduna mai multe as putea cere daune in instanta.

Deci, de cate ori pot sa spre ca vor primi amenda daca oricum se opresc 3 minute cat se completeaza procesul verbal?

Cum sa fac ca acele amenzi sa fie platite? Mentionez ceva in procesul verbal?

Si inca ceva, acele amenzi se dau pe proprietarul imobilului sau pe oricare participant la chef, indiferent de domiciliu?
Nu ar trebui sa primeasca toti amenda? Pana la urma participa toti la o contraventie, repetand la infinit manifestarile astea.

loko, utilizator
Atentie sporita cu apelarea repetata a numarului de urgenta
daca se aduna mai multe as putea cere daune in instanta.

Care ar fi temeiul legal ?
Cum sa fac ca acele amenzi sa fie platite?

Dv nu puteti interveni/obliga la plata amenzilor
In cazul in care amenda nu este achitata in termenul stabilit,recuperarea amenzilor va fi declinata in favoarea administratiei financiare care va inregistra suma la debite in urmarire
acele amenzi se dau pe proprietarul imobilului sau pe oricare participant la chef, indiferent de domiciliu?

Procesul verbal de contraventie se incheie pe numele persoanelor constatate ca si contravenient
Nu este obligatoriu ca proprietarul imobilului sa fie responsabil pentru faptele chiriasilor
Nu ar trebui sa primeasca toti amenda?

Nu este obligatoriu sa primeasca toti amenda
Petrecerila sunt saptamanale uneori de 3-4 ori pe saptamana, dimineata, seara, noaptea.
Muzica este in curte in aer liber,si amenzile nu le platesc. Am nevoie de un numar mare de amenzi pentru a demonstra in instanta fapul ca e repetabil si sa arat si atitudinea lor in fata autoritatilor. Doresc sa obtin daune morale.
Boxele sunt la maxim 20 de metri de casa mea. Nu va doresc sa icnercati sa adormiti la 65 decibeli in casa, cu basii in ritm romm.

O sa spuenti ca este imposibil asa ceva iar eu va spun ca banuiesc ca sunt deja surzi.
Pot izola casa dar basii nu se pot izola in conditiile materiale de care dispun (o izolatie profesionala costa mai mult decat casa).

Deci? De cate ori se pot da amenzi in 24 de ore pentru tulburarea linistii publice?
loko, utilizator
Am inteles ca un singur echipaj poate da o singura amenda/24 de ore. Este adevarat?