Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru pensie

am 61 ani , sant an pensie de boala gradu 2 din 2000 . am 19 ani si 8 luni lucrat an grupa 2 de munca. 11 ani grupa 3 de munca . pe decizie scrie . cotizat 35 ani si 3 luni . am depus cerere la casa de pensii , 07 04 2014 sa fiu trecut din pensie de boala an pensie de varta. anca nu am primit nici un raspuns .azi 17 07 2014 .am punctaju realizat pe cupon 1,13432 . mai primesc ceva bani an plus la pensie ? acuma am 888 lei an mana fara c a s 7 lei . Va multumesc .
Da.Pensia va creste.
Aproximez ca punctajul mediu anual va fi de 1,27432,iar pensia bruta de 1008 lei.

Postati aici punctajul mediu anual din decizia pe care o veti primi.
Va multumesc mult , sa aveti o zi buna .
Daca in perioada pensiei de invaliditate nu s-ar fi modificat punctajul mediu anual,as fi mers pe un procent de reusita al aproximatiei,de peste 97%.
Dar punctajul mediu anual in aceasta perioada a suferit 3 modificari.
-In 2005 in urma recalcularii in baza O.U.G.4/2005
-In 2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
-Incepand cu 01/01/2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010

In aceste conditii astept sa vad cat a fost procentul meu de reusiuta.
astept decizia , si am sa scriu puntaju aici . va multumesc
Buna ziua . an sfarsit acuma 11 09 2014 am primit o decizie noua de pensionare la limita de varta, an urma depuneri noului dosar an data de 7 04 2014 . Numai ca an pensia de boala am avut punctaj de 1,13432 cu pensia brut 897 lei . - 9 lei C A S =888 an mana . Acuma am punctaju mediu anual de 1,06758 mai mic cu 0,06674 ? Pensia bruta 845 lei - c a s ,? Pensia calculata , conform art 149 ali 1 din legea nr 263/2010 . am stagiu total de cotizare realizat 49 ani 4 luni si 26 zile . Am varta , am ani de cotizare , da a scazut puntul de pensie . Ce am de facut ?