Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru pensie

am 61 ani , sant an pensie de boala gradu 2 din 2000 . am 19 ani si 8 luni lucrat an grupa 2 de munca. 11 ani grupa 3 de munca . pe decizie scrie . cotizat 35 ani si 3 luni . am depus cerere la casa de pensii , 07 04 2014 sa fiu trecut din pensie de boala an pensie de varta. anca nu am primit nici un raspuns .azi 17 07 2014 .am punctaju realizat pe cupon 1,13432 . mai primesc ceva bani an plus la pensie ? acuma am 888 lei an mana fara c a s 7 lei . Va multumesc .
Am gasit acuma . An decizia din anu 2008 total punctaj mediu anual existent an plata anterior recalculari 0,74909 punte . Total pensie an sistemul public , anterior recalcularii 222 lei . dupa care sa mai majorat . vechime 35 ani . Sa recalculat an 2008 si am ajuns la punctaj mediu anual. 0,99043 punte . vechime de cotizare 39 ani 11 luni 8 zile . cu majorari am ajuns la 897 lei brut . Acuma am primit decizie noua 11 09 2014 . Punctajul mediu anual 1,06758 . stagiu de cotizare 49 ani 4 luni 26 zile . Pensie de asigurari sociale 845 lei brut . Pe cupon am avut acuma punctaj 1,13432 cu 897 lei brut . Dupa recalculare la limita de varsta .punctaju a scazut de la 1,13432 la 1,06758 stagiu de cotizare 49 ani 4 luni 26 zile . mia scazut pensia cu 52 lei . nu am facut contestatie . Saptamana viitoare ma duc sa fac contestatie . Ma duc an audienta . Va multumesc mult sa aveti o zi buna .

[nu avea rost sa copiati din nou mesajul anterior]
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Calculele mele raman valabile in urmatoarele conditii:
V-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate in anul 2000
Incepand cu 01/10/2009 s-au aplicat prevederile O.U.G.100/2008
Incepand cu 01/01/2011 s-au aplicat prevederile art.169 din legea 263/2010
In 2014 ati trecut la limita de varsta intrand in calcul perioada(anii)in care ati beneficiat de pensie de invaliditate(stagiu asimilat).

Alte recalculari,modificari de punctaj mediu anual nu intra in calcul.

Cel mai important lucru este dosarul de recalculare din anul 2005.
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc fffff mult sa fiti sanatos . Miii de scuze pentru deranj . Saptamana viitoare ma duc an audienta . dupa care o sa va scriu ce am rezolvat . Sa aveti o zi buna .