avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine depune bilant la semestru?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine depune bilant la semestru?

ce firme depun situatii financiare la 30.06.2014/?doar cele care au avut cifra de afaceri in anul precedent peste 220.000 lei ?
Cel mai recent răspuns: simonatohanean , utilizator 12:20, 21 Iulie 2014
[ link extern ]



Ministerul Finanţelor Publice a postat pe site, la rubrica Transparenţă decizională, Proiectul de ordin al ministrului finanţelor publice pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2014 a operatorilor economici.
Potrivit proiectului de ordin, operatorii economici, care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri mai mare de 220.000 lei, depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile la 30 iunie 2014. Raportările se depun în format hârtie şi în format electronic sau numai în formă electronică pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă.
Proiectul propune ca termen limită pentru depunerea raportărilor data de 18 august 2014. Nedepunerea raportărilor se sancţionează conform prevederilor art. 42 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Este de remarcat faptul că pentru indicatorii din raportările contabile la 30 iunie nu se aplică unele reguli contabile, precum inventarierea obligatorie şi evaluarea tuturor elementelor bilanţiere, iar nivelul de detaliere a informaţiilor este mai redus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere bilant 30.06.2014 Anca_Mada Anca_Mada Buna ziua, daca societatea comerciala se afla in reorganizare judiciara trebuie sa depuna bilant la 30.06.2014?? Multumesc. (vezi toată discuția)
Bilant iunie 2013, zip Marin SM Cristina PFA Marin SM Cristina PFA contabila firmei a facut bilantul la iunie 2013 si a plecat in concediu cand ne-am dus cu bilantul la ANAF , au spus ca nu are zip-ul pe CD Am zip-uit tot ... (vezi toată discuția)
Cine trebuie sa semneze bilantul? claudana claudana Buna seara! Am un PFA infiintat pe baza unei diplome de economist. Tin contabilitate la o firma care in 2013 a avut o CA de aprox. 227.000 lei. Va rog ... (vezi toată discuția)