Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... lmpozit pe venituri din alte surse-declaratia 100
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

lmpozit pe venituri din alte surse-declaratia 100

in cazul in care intr-o luna nu am nici o suma de declarat la "Impozit pe venituri din alte surse"-declaratia 100 ,se declara totusi cu 0.
mai exact pana acum am declarat impozitul de 16% de la venituri privind valorificarea deseurilor de persoane fizice .luna aceasta nu am achizitii de la persoane fizice ,declar sau nu declar cu valoare 0-in declaratia 100.
multumesc.
Buna ziua!
Potrivit art.79 din CF nu aveti obligatia depunerii pe "zero" a declaratiei 100 cu sursa respectiva. (se declara cand se plateste).
Dar va recomand sa o depuneti pe zero, in caz de "doamne fereste" :)
Elis Ismail, Contabil