Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Disperare, teama, nedreptate, distrugerea vietii unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Disperare, teama, nedreptate, distrugerea vietii unui om aflat intr-o inchisoare din Romania

timp de 5 ani jumate tot scriu pe acest site unii m-au ajutat cu unele sfaturi altii m au criticat dar acum am ajuns la capatul puterilor nu mai pot rezista in fata a tot ce tine de justitia noastra si legile care sint facute si interpretate cum vor procurorii ,judecatorii mai ales acum cu codul nou e dezastru.dece am pus acel titlu pentru ca acest lucru se intimpla cu nepotul meu care e inchis de 5 ani jumate si are de facut 7,jumate a intrat de 2 ori in comisie si de 2 ori a fost aminat acum pe 30 are instanta si sigur il amina pentru ca se afla insingurul penitenciar care nu elibereaza conditionat indiferent cti de cuminte esti i am cerut sa mi trimita copii dupa toate deciziile instantei dar din data de 5-6 luna aceasta nu stiu exact nu iau venit acele copii pentru a fi examinate de avocat sa vada daca poate face ceva pentru el din lipsa de bani nu imi pot permite sa mearga la instanta sa consulte dosarul asa ca i am zis nepotului meu sa mi trimita actele acum disperarea e decind a fost arestat iau iesit niste pete maronii pe piele medicul ia zis ca e de la ficat e pe baza de stress azi mi -a zis ca sint tot mai multe imi e tare frica sa nu aibe altceva o boala mai grava la 30 de ani are toata viata inainte copil de crescut din cauza unuia cu bani a ajuns sa faca 7,jumate si sa vina acasa cu cine stie ce boala
Intelegem situatia delicata cu care va confruntati
Concret,insa care este intrebarea dv
Pentru ce fapta a fost condamnat? Sa ne dam si noi seama de ce ar fi justitia atat de nedreapta. Incercati sa folositi propozitii mai scurte, pentru a ne putea intelege.
fapta pe care a comis o nu e atit de grava pe cit e incadrarea juridica da la noi cei care au bani pot sta acasa cei mai napastuiti ajung dupa gratii pentru o zgirietura in zona pieptului de 1cm adincime cu un corp intepator asa a scris procurorul in dosar adica cutit are incadrarea de tentativa de omor calificat el fiind lovit primul de victima cu o bita in cap are cercificat medico legal care nu a fost luat in considerare de instanta are de facut o pedeapsa de 7ani jumata in comparatie cu alte cazuri care Tentativa de omor calificat e pentru unul care il injunghie cu cutitul si sta 4-5 luni in spital si intradevar acel om putea muri nu pentru o simpla zgirietura si mai ales ca nu a stat in spital decit 48 de ore dar daca cunosti doctorii iti scrie ca mai aveai nitel si mureai de la asa taietura .Nedreptate e ca in momentul cind mai multe persoane se incaiera si loveste victima eu cred ca legea trebuie sa i pedepseasca pe totii nu numai pe unul nepotul meu a fost practic prins la mijloc intre victima si prietenul lui care a facut tot posibilul sa scape basma curata mai ales ca el era autorul conflictului .Imi cer scuze pentru ca nu pot folosi fraze scurte dar ma supar si practic nu mi dau seama cit scriu . Am o intrebare care nustiu unde o pot pune dar poate un specialist stie sa mi raspunda .Nepotul meu a intepat victima cu ceva intepator nu stie nici el ce a fost pentru ca a luat obiectul din masina prietenului lui cind a vazut victima ca fuge inspre el cu o bita in mina cutit nu avea cum sa fie ca trebuia sa fie depus ca proba dar acesta nu a fost la dosar .Rana pe care i- a provocat o a fost de un cm asa scrie in cerecificatul medico -legal in zona pieptului Eu cind am citit o parte din dosar am gasit una din declaratiile victimei in care scria ca si a vindut masina propietate personala sa isi cumpere un carucior cu rotile pentru ca nu avea cu ce se deplasa .Aceasta minciuna a fost credibila in fata instantei cine poate crede asa ceva poate un judecator obosit si stresat