Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit - contract cu o organizatie din Anglia
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit - contract cu o organizatie din Anglia

Buna ziua.

As avea o intrebare.
In cazul in care am incheiat un contract de consultanta cu un ONG din Anglia dar eu lucrez din Romania la distanta cine se obliga sa plateasca impozitul pe salariu, unde si cum?
Contractul este pe perioada limitata si plata salariului se face lunar.

Multumesc.
Buna ziua, in cazul acesta se aplica conventia de evitare a dublei impuneri cu Anglia. Din cate inteleg este vorba despre un contract de consultanta, nu unul de munca. Conventia trateaza diferit cele doua tipuri de venituri, adica cele din prestari servicii si cele din activitati dependente. Daca vorbim de prestari servicii, impunerea se va face in Romania.
Multumesc.
Am uitat sa mentionez ca sunt persoana fizica (nu PFA, persoana juridica..) si da este contract de consultanta nu de munca. Contractul este pe termen scurt valabil pana in luna decembrie.Daca impozitarea se face in Romania care este procedura? Se face plata impozitului lunar sau la sfarsitul anului se declara? Si care este procentul de impozitare?
Multumesc!
impozitarea se va face potrivit Codului nostru fiscal si cota de impunere de 16%