Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii pentru voluntari
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii pentru voluntari

Medicina muncii este obligatorie sa se faca doar incadratilor cu CIM? Dar pentru voluntari (pe baza contractului de voluntariat) sau cei care au conventie civila sau contract drept autor?
Protectia muncii stiu ca trebuie facuta tuturor tipurilor de contract.
Multumesc mult.
cami0509, utilizator
Examenul medical la angajarea in munca se efectueaza pentru:
- lucratorii care urmeaza a fi angajati cu contract individual de munca pe perioada determinata sau nedeterminata;
- lucratorii care isi schimba locul de munca sau sunt detasati in alte locuri de munca ori alte activitati;
- lucratorii care isi schimba meseria sau profesia.

Prin urmare, in cazul celorlate contracte civile nu este obligatoriu un astfel de examen.
Legea 319/2006 a securităţii si sănătăţii în muncă precizeaza:
"...
Art. 5
În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următorul înţeles:
a)lucrător - persoană angajată de către un angajator, potrivit legii, inclusiv studenţii, elevii în perioada efectuării stagiului de practică, precum şi ucenicii şi alţi participanţi la procesul de muncă, cu excepţia persoanelor care prestează activităţi casnice;
c)alţi participanţi la procesul de muncă - persoane aflate în întreprindere şi/sau unitate, cu permisiunea angajatorului, în perioada de verificare prealabilă a aptitudinilor profesionale în vederea angajării, persoane care prestează activităţi în folosul comunităţii sau activităţi în regim de voluntariat, precum şi şomeri pe durata participării la o formă de pregătire profesională şi persoane care nu au contract individual de muncă încheiat în formă scrisă şi pentru care se poate face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă;
..."

Pe de alta parte HG 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor precizeaza foarte clar:
"...
Art. 20
Examenul medical periodic se efectuează obligatoriu tuturor lucrătorilor.
..."

Deci daca pentru lucrători (toţi participanţii la procesul de munca, cu excepţia persoanelor care prestează activităţi casnice) e obligatoriu examenul medical periodic atunci e obligatoriu si examenul medical la angajare.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor:
-art.1 Prezenta hotarare stabileste cerintele minime pentru supravegherea sanatatii lucratorilor fata de riscurile pentru securitate si sanatate, pentru prevenirea imbolnavirii lucratorilor cu boli profesionale cauzate de agenti nocivi chimici, fizici, fizico-chimici sau biologici, caracteristici locului de munca, precum si a suprasolicitarii diferitelor organe sau
sisteme ale organismului in procesul de munca.
-art.2 In sensul prezentei hotarari, supravegherea sanatatii lucratorilor reprezinta totalitatea serviciilor medicale care asigura prevenirea, depistarea, dispensarizarea bolilor profesionale si a bolilor legate de profesie, precum si mentinerea sanatatii si a capacitatii de munca a
lucratorilor.
Voluntarii presteaza activitati pe teritoriul firmei, in baza unui contract de voluntariat.
Lucratorii cu contract pentru drepturi de autor, respectiv lucratorii cu conventii civile, daca presteaza activitati pe teritoriul firmei cu care au incheiat contract/ conventie, se supun aceleiasi reglementari privind supravegherea starii de sanatate.
Scopul supravegherii starii de sanatate este clar definit la art.1. Riscurile de accidentare si/ sau de boli profesionale, identificate si evaluate la locurile de munca/ posturile de lucru nu aleg doar pe cei care au incheiat contract individual de munca.
Voluntarii si lucratorii cu conventii civile, contract pentru drepturi de autor, deoarece efectueaza lucrari pe teritoriul firmei, sunt considerati alti participanti la procesul de munca si se incadreaza la art.5 lit.c) din Legea ssm nr. 319/ 2006.
In sprijinul afirmatiei de mai sus este prevederea din HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare:
-art.13 Examenul medical al lucratorilor la angajarea in munca stabileste aptitudinea/ aptitudinea conditionata/ inaptitudinea permanenta sau temporara in munca pentru profesia/ functia si locul de munca in care angajatorul ii va desemna sa lucreze privind:
a) compatibilitatea/ incompatibilitatea dintre eventualele afectiuni prezente in momentul examinarii si viitorul loc de munca;
b) existenta/ inexistenta unei afectiuni ce pune in pericol sanatatea si securitatea celorlalti lucratori de la acelasi loc de munca;
c) existenta/ inexistenta unei afectiuni ce pune in pericol securitatea unitatii si/ sau calitatea produselor realizate sau a serviciilor prestate;
d) existenta/inexistenta unui risc pentru sanatatea populatiei careia ii asigura servicii.
Lucratorii individuali din cadrul unor firme (PFA, II, AF) cu care se incheie contracte de prestari servicii si care efectueaza uneori, activitati pe teritoriul unei firme, cu care are incheiat contract, nu intra in categoria altor participanti la procesul de munca, deoarece responsabilitatea verificarii starii de sanatate, revine acestora.
Toti lucratorii aflati in discutie vor fi instruiti obligatoriu dpdv al ssm, psi-su, mediu, inainte de a li se permite accesul pe teritoriul unei firme, cu care are incheiat un document (contract/ conventie, etc.).
Legea ssm prevede inregistrarea de catre firma a AM si/ sau BP, daca victime sunt lucratori din categoriile mentionate in discutie, daca acestea se inregistreaza in urma producerii unor evenimente, petrecute in conditiile Legii ssm nr.319/ 2006 art.5
g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
h) boală profesională - afecţiunea care se produce ca urmare a exercitării unei meserii sau profesii, cauzată de agenţi nocivi fizici, chimici sau biologici caracteristici locului de muncă,
precum şi de suprasolicitarea diferitelor organe sau sisteme ale organismului, în procesul de muncă.
Poate fi pusa in discutie plata prestatiilor medicale, referitor la cine suporta cheltuielile examinarii medicale, aspecte care pot fi stabilite de comun acord, intre parti, la data semnarii contractului de voluntariat/ conventiei civile/ contractului pentru drepturi de autor.
Ati amestecat voluntarii cu cei care au conventie civila sau contract drepturi de autor lucruri care nu se pupa.
Voluntariatul este reglementat de Legea nr. 78/2014 privind activitatike de voluntariat in Romania. Aici la art 11 se precizeaza:

Art. 11. - (1) Voluntariatul se desfasoara pe baza unui contract incheiat in forma scrisa, in limba romana, intre voluntar si organizatia-gazda. Obligatia de incheiere a contractului de voluntariat in forma scrisa revine organizatiei-gazda. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului

5) Contractul de voluntariat este insotit obligatoriu de fisa de voluntariat si fisa de protectie a voluntarului

(6) Contractul de voluntariat trebuie sa contina urmatoarele clauze:
a) datele de identificare ale partilor contractante;
b) descrierea activitatilor pe care urmeaza sa le presteze voluntarul;
c) timpul si perioada de desfasurare a activitatii de voluntariat;
d) drepturile si obligatiile partilor;
e) stabilirea cerintelor profesionale, a abilitatilor sociale, intereselor de dezvoltare, a celor de sanatate, confirmate prin certificate de sanatate sau alte documente;

(9) Fisa de protectie a voluntarului contine instructiuni cu privire la desfasurarea activitatii acestuia, cu respectarea prevederilor legale in domeniul securitatii si sanatatii in munca. Pentru activitati ce ies din domeniul de acoperire al fisei de protectie a voluntarului, organizatorii activitatii vor apela la inspectoratele teritoriale de munca ce vor pune la dispozitia acestora instructiuni de securitate a muncii specifice activitatii respective

Art. 13. - (1) Contractul de voluntariat trebuie sa contina urmatoarele obligatii ale voluntarului:
c) obligatia voluntarului de a indeplini sarcinile prevazute in fisa de voluntariat, precum si respectarea instructiunilor stipulate in fisa de protectie a voluntarului;

Art. 15. - (1) Contractul de voluntariat trebuie sa contina urmatoarele obligatii ale organizatiei-gazda:

c) obligatia de a suporta alte cheltuieli ocazionate de desfasurarea activitatii de voluntariat, cu exceptia celor aferente muncii prestate de catre voluntar
(2) La solicitarea voluntarului, organizatia-gazda poate incheia contract de asigurare impotriva riscurilor de accident si de boala sau a altor riscuri ce decurg din natura activitatii, in functie de complexitatea activitatii la care participa acesta.

Mai pe scurt la incheierea contractului de voluntariat se va face controlul medical (cerinta stabilita in contract), cheltuielile aferente sunt suportate de organizatia-gazda (cea care incheie contractul cu voluntarul) iar in ce priveste instruirea SSm se intocmeste o fisa de protectie a voluntarului .

In privinta activitatilor desfasurate in baza unor conventii civile in legislatia SSM este prevazut in norme metodologice de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare ca:
Art 83
(2) Pentru lucratorii din intreprinderi si/sau unitati din exterior care desfasoara activitati pe baza de contract de prestari de servicii, angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitatile specifice intreprinderii si/sau unitatii respective, riscurile pentru securitatea si sanatatea lor, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau unitatii, in general.
(3) Instruirea prevazuta la alin. (1) si (2) se consemneaza in fisa de instruire colectiva.
In cazul activitati pe baza de contract de prestari de servicii, beneficiarul serviciilor nu are nici o obligatie privind supravegherea sanatatii.
inspectorSSM, utilizator